Miks rinnaproteesid?
Rindade suurendamiseks ja nende kuju parandamiseks lisatakse patsiendi enda rinnakoele sobiva suuruse ja kujuga protees. Proteese kasutatakse ka meditsiinilistel põhjustel eemaldatud rindade taastamisel.
Millest on rinnaproteesid tehtud?
Rinnaproteesid on valmistatud meditsiinilisest silikoonist, mis on täidetud kas mittevoolava silikoongeeli või soolalahusega. Seetõttu kasutataksegi kõnekeeles sõna silikoonrinnad.
Proteeside kuju
Proteese on kahe kujuga, ümarad ja tilgakujulised ning patsiendile valitakse välja just tema rindadele ja kehale sobiv proteesikuju.
Proteeside suurused
Paigaldatava proteesi suurus oleneb peamiselt patsiendi keha eripäradest. Kauni tulemuse saavutamiseks tuleb arvestada patsiendi rinnakoe võimalustega. Liiga väikese proteesiga ei saa tagada ilusat rinnakuju ning rinna ülaosa võib tühjaks jääda. Samas võib liiga suure proteesiga rindade kuju muutuda ebaloomulikuks ning proteeside servad võivad nähtavale tulla. Liiga suur protees võib rebestada naha aluskoe ja tekitada venitusarme ning liigsest raskusest tingitud surve võib tekitada rinnakoe õhenemise ja selle tulemusel ka lõtvumise.
Harmooniliste kehaproportsioonide saavutamiseks peab rinna suurus olema tasakaalus keha pikkuse, rindkere ja puusade laiusega. Meie kliinikus soovitab kogenud kirurg patsiendile sobivad rinnaproteesid, millega saavutatakse ilus ja loomulik tulemus pikkadeks aastateks.
Tavaliselt jäävad meie patsientide soovid proteeside suuruse osas 150-500cc raamesse. Soovi korral on võimalik paigaldada ka suuremaid või väiksemaid proteese.
Kasutatavad brändid
ArtiaClinicus kasutame Mentori rinnaimplantaate. Mentor rinnaproteesid on täidetud mittevoolava silikongeeliga ning heaks kiidetud USA Toidu- ja Ravimiameti (FDA) poolt. Lisaks meie jaoks väga tähtsale FDA heakskiidule on Mentor 25 aasta jooksul olnud rinnaproteeside turuliider ning kvaliteedi tipp.
Rinnaproteesid ja rinnaga imetamine
Rinnaproteesid ei takista rinnaga imetamist, kuid on tõestatud, et rinnaproteesidega naistel võib rinnapiima hulk väheneda. Rinnapiima hulka võib vähendada ka proteesi paigaldamine nibuümbruse sisselõike kaudu.
Rinnaiproteesidega seotud riskid
Kapsli kontraktuur ja kaltsifitseerumine
Proteesi ümbritsev armkude võib pärast lõikust kokku tõmbuda ja avaldada proteesile survet, mis võib põhjustada kapsli kontraktuuri. See võib tekitada valu ja raskematel juhtudel ka moonutada rinna väljanägemist. Sellisel juhul tuleb rindu korrigeerida kordusoperatsiooniga. Harvadel juhtudel võib proteesi ümbritsevas koes ladestuda kaltsium, ehk tekib kaltsifitseerumine. See üksikutel juhtudel esinev nähtus võib tekitada rinna kõvenemist ja valu.
Rinnaproteeside eluiga
Tuleb meeles pidada, et rinnaproteesid ei ole eluaegsed abivahendid. Seega võib mingil hetkel olla vajalik kordusoperatsiooniga proteeside vahetamine.
Uuringud näitavad, et probleemide tõenäosus rinnaproteesidega suureneb 8-10 aastat pärast proteeside paigaldamist. Üldiselt soovitataksegi proteese umbes 12-15 aasta möödumisel vahetada.
Mida veel peaks teadma?
Rinnasuurendusoperatsioon on vastunäidustatud kui patsiendil on üldiselt kehv tervislik seisund, kroonilised haigused, põletikukolded organismis, kui ta on psüühiliselt ebastabiilne ning kui ta toidab rinnaga.
Rindade suurendamise lõikust tehakse vaid täisealistele patsientidele!
Soovitame taastumisperioodi jooksul hoiduda suitsetamisest!
Lisalugemist
USA Toidu- ja Ravimiameti (Food and Drug Administration) infolehekülg rinnaproteeside kohta
Tootjapoolne garantii
Võimalikud protseduurid ArtiaClinicus
Rindade suurendamine proteesidega
Rindade tõstmine ja suurendamine proteesidega
Kuidas rinnasuurendus operatsiooni tehakse?
Rinnaproteesi paigaldamiseks tehakse sõltuvalt operatsioonitehnikast 4-5 cm pikkune sisselõige kas rinnaalusvolti, rinnanibu ümber või kaenla alla. Sisselõike kaudu tehakse proteesi paigaldamiseks looz ehk väike tasku, mille asukoht sõltub rinnakoe rohkusest. Kui patsiendil on piisavalt rinnakudet, mis proteesi kataks, siis paigaldatakse protees rinnanäärme alla. Kui patsiendil on aga vähe rinnakudet, paigaldatakse protees rinnalihase alla, mis moodustab proteesi peale lisapolstri. Haav suletakse sisemiste ja välimiste õmblustega ning nahale jäävad isesulavad õmblused.
Armid
Operatsiooni järel jäävad 4-5 cm pikkused armid sõltuvalt valitud operatsioonitehnikast kas rinnaalusvolti, rinnanibu ümber või kaenla alla. Armid on esialgu punased ja veidi kõrgemad, kuid 3-6 kuu möödumisel muutuvad heledamaks ja silenevad. Umbes aasta möödumisel jääb normaalselt paranenud armi kohale natuke heledam kitsas triip. Lõpptulemus sõltub patsiendi organismi eripäradest ja armide hooldamisest. Patsientidel, kellel esineb armide liigkasvu, saab enamasti lõpptulemust parandada lokaalse lisaprotseduuriga.
Operatsioonist taastumine
Pärast operatsiooni jääb patsient üheks ööks kliinikusse, pärast mida lubatakse ta kodusele ravile. Esimestel operatsioonijärgsetel päevadel peaks patsient aktiivset tegutsemist vältima. Alates kolmandast lõikusejärgsest päevast võib alustada kergemate toimetustega (näiteks auto juhtimine, poes käimine jms), kuid vähemalt kaks nädalat tuleb vältida igasuguseid pingutavaid tegevusi ja raskuste tõstmist. Sportimisega alustamine sõltub alast ja soovitav on sellega seoses konsulteerida arstiga. Tavaliselt on see lubatud umbes kuu aja möödudes.
Haavaplaastrid vahetatakse 7-10 päeva pärast lõikust ning võimalikud verevalumid imenduvad ja turse väheneb 1–2 nädala jooksul.
Kui proteesid on paigaldatud rinnanäärme alla, soovitame patsiendil ööpäevaringselt kanda spetsiaalset tugirinnahoidjat vähemalt üks kuu. Kui proteesid on paigaldatudrinnalihase alla, siis ei soovita me rinnahoidjat kuni kolm kuud pärast operatsiooni kanda.
Esmaste tulemuste üle saab otsustada kolme kuu möödumisel, detailid kujunevad välja poole aasta kuni aasta pärast. Meie kirurg kontrollib lõpptulemust kuue kuu möödudes ning hiljem kindla intervalliga. On soovitatav, et patsient käiks tavalise sagedusega mammograafias ja ultraheliuuringutel.